pożyczka czy kredyt - co wybrac - supergrosz

Pożyczka czy kredyt – co wybrać?

supergrosz.pl 10:17 Kwiecień 30th, 2018

Mimo iż wiele osób używa terminów „kredyt” oraz „pożyczka” wymiennie, pojęcia te z formalnego punktu widzenia znacznie się różnią, podobnie jak ich skutki prawne. Co więc będzie dla nas lepsze – pożyczka czy kredyt? Na co się zdecydować? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest kredyt?

Aby zdecydować się na konkretny produkt finansowy – pożyczkę czy kredyt, warto w pierwszej kolejności poznać różnice i podobieństwa zachodzące między nimi. Czym więc charakteryzuje się kredyt? Przede wszystkim to produkt zarezerwowany jedynie dla banków, co skutkuje wieloma ekonomiczno-prawnymi konsekwencjami oraz trudnościami.

Umowa kredytowa musi być zawarta na piśmie. Co ważne, w umowie musi być jasno określony cel kredytu, np. zakup mieszkania czy działki budowlanej.  Udzielenie kredytu zawsze kosztuje – jego ceną są prowizje, odsetki i opłaty. W przypadku podpisania umowy kredytowej, uzyskane pieniądze nie stają się automatycznie środkami kredytobiorcy. Dobrze jest również wiedzieć, że kredyt udzielany jest zawsze z pieniędzy klientów banku, natomiast w przypadku pożyczek, to pożyczkodawca musi być właścicielem udzielanych środków.

Zaletą kredytu jest możliwość otrzymania bardzo wysokiej kwoty, która pozwoli na sfinansowanie np. zakupu mieszkania, domu, drogiego samochodu czy działki budowlanej. Ale uwaga – aby otrzymać interesującą nas, często bardzo wysoką kwotę kredytu, musimy spełniać określone warunki, przede wszystkim odpowiednią wysokość miesięcznych zarobków, a przy tym posiadać umowę o pracę czy stałe dochody osiągane z własnej działalności gospodarczej. Poza tym, bank zawsze dokładnie sprawdzi naszą historię kredytową oraz historię rachunku bankowego, w tym regularność wpłat i przelewów na konto, a także comiesięcznych wydatków.

Tak więc to, że bank ma możliwość udzielenia wysokiego kredytu nie daje żadnej gwarancji, że taką kwotę realnie otrzymamy. Jeśli nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, możemy się pożegnać z wnioskowaną przez nas kwotą. Zupełnie inaczej jest w przypadku szybkiej pożyczki na raty.

Pożyczka ratalna – co to jest?

Co to jest pożyczka ratalna? Ten rodzaj produktu finansowego obejmuje również kilka charakterystycznych cech. Co istotne, pożyczkę na raty o wiele łatwiej otrzymać niż wspomniany wyżej kredyt. Jest ona regulowana nie Prawem bankowym, a Prawem cywilnym, dlatego też szybka pożyczka na raty może być udzielona przez osobę fizyczną.

W przypadku kwot poniżej 500 zł, umowa nie musi nawet być zawarta w formie pisemnej. Bardzo ważną zaletą pożyczki jest to, że nie zawsze bywa ona odpłatna! Jeśli strony tak postanowią, udzielenie pożyczek na raty nie musi być obciążone żadnymi dodatkowymi kwotami, np. prowizjami czy odsetkami. Jest to niewątpliwa zaleta i korzyść w stosunku do kredytu, za który zawsze trzeba dodatkowo płacić.

Szybką pożyczkę na raty może otrzymać niemal każdy i może ją przeznaczyć na dowolny cel. Nie ma konieczności określania, na co planujemy wydać gotówkę. Ten rodzaj pożyczki sprawdzi się doskonale wtedy, gdy potrzebujemy mniejszych kwot, w wysokości do 10.000-15.000 zł, np. na remont mieszkania, zakup sprzętu AGD i RTV, nabycie używanego samochodu czy też wyjazd na wakacje. W tym przypadku o wiele bardziej opłacalną, a przy tym wygodniejszą formą finansowania, będzie wzięcie pożyczek na raty.

To bezproblemowy i błyskawiczny zastrzyk gotówki. W przeciwieństwie do kredytu, otrzymane pieniądze stają się automatycznie własnością pożyczkobiorcy. Kolejną cechą odróżniającą pożyczkę na raty od kredytu są formalności. W przypadku pożyczek są one ograniczone do minimum. Pożyczkodawcy nie wymagają udokumentowanych potwierdzeń regularnych dochodów, wynikających np. z umowy o pracę czy prowadzonej działalności gospodarczej.

Pożyczka na raty dostępna dla każdego

Z powyższych argumentów można więc wysnuć wniosek, że pożyczki na raty są produktem finansowym zdecydowanie łatwiej dostępnym dla przeciętnego klienta, niż kredyty bankowe. Szybką pożyczkę na raty można wziąć bardzo prędko i już dosłownie po kilkunastu czy nawet kilku minutach cieszyć się z otrzymanej gotówki. Nie wymagają one tylu formalności i dokumentów, co kredyty w instytucjach bankowych.

Niełatwa decyzja

Można stwierdzić, że odpowiedź na pytanie „pożyczka czy kredyt – Co lepiej wziąć?” nie należy do najłatwiejszych. Jest ona uzależniona od kilku czynników, w tym od sytuacji finansowej i zawodowej przyszłego kredytobiorcy- czy pożyczkobiorcy, a także od tego, jak pilna jest sprawa wymagająca dodatkowej gotówki.

Jeśli dana osoba potrzebuje pieniędzy „na już”, bez długiego oczekiwania na decyzję kredytową ze strony banku, a przy tym nie chce ponosić bardzo wysokich kosztów udzielenia kredytu w postaci marży, odsetek czy innych opłat, może skorzystać z pożyczki ratalnej, takiej, jaką oferujemy my, SuperGrosz.pl to z pewnością okaże się najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *