Podatek modowy

Małgorzata Siess 14:00 Marzec 2nd, 2023

W obecnych czasach sprzedaż niechcianych oraz nieużywanych ubrań i przedmiotów jest przysłowiową bułką z masłem. Szybki postęp technologiczny sprawił, że na rynku pojawiły się chętnie użytkowane oraz bardzo pomocne aplikacje telefoniczne dedykowane wirtualnym targowiskom. Stworzone zostały z myślą o wszystkich osobach, którym przeszkadzają bądź zalegają niepotrzebne urządzenia, książki czy ubrania dla dorosłych i dzieci. Korzyści z tego typu sprzedaży jest mnóstwo. Wyróżnia się jednak szybki i prosty zarobek sprzedawcy, nadanie schowanym na dnie szafy przedmiotom drugiego życia oraz koniec chomikowania. Nadszedł jednak moment, że sprzedaż ta nie jest całkowicie niezobowiązująca, gdyż od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie nowe ustawy regulujące sprzedaż internetową. Jest to nic innego jak podatek modowy.

Opodatkowanie sprzedaży na popularnych portalach

Allegro, Amazon, Ebay, OLX, Vinted, Marketplace na Facebooku to jedne z popularniejszych serwisów ogłoszeniowych, z których korzysta większość społeczeństwa. Są one chętnie użytkowne, gdyż każdy użytkownik może znaleźć tam nie tylko atrakcyjne oferty, ale również przystępne ceny. Wchodzący od 1 stycznia 2023 roku podatek modowy ma jednak zmienić niektóre zasady sprzedawania oraz kupowania wystawionych przedmiotów. Każdy użytkownik, który sprzeda znaczną część wystawionych przez siebie skarbów, powinien skontaktować się z właściwym Urzędem Skarbowym i zapłacić wyznaczoną kwotę, adekwatną do ilości sprzedanych przedmiotów. Warto również zaznaczyć, że opodatkowaniu podlega tylko i wyłącznie dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty wysyłki, pakowania i innych czynności związanych z nadaniem paczki.

Kogo dotyczy podatek modowy?

Podatek modowy będzie dotyczył wszystkich, którzy zarabiają dość spore kwoty, dzięki sprzedaży intenetowej, a w tym:

  • Na Allegro sytuacja ta dotyczy zarówno firm, jak i osób fizycznych. Jak można znaleźć na samej platformie Allegro, każdy powinien rozliczyć się ze swoich dochodów, niezależnie od źródła ich pochodzenia,
  • OLX – sprzedaż na najpopularniejszym portalu również została opodatkowana. Wszystko za sprawą różnorodności sprzedawanych przedmiotów, urządzeń i materiałów – na OLX można sprzedać i kupić praktycznie wszystko i praktycznie za każdą kwotę. Jeśli więc wysokość osiągniętych przychodów przekroczy Twoje oczekiwania, warto zgłosić się do Urzędu Skarbowego,
  • Podatek od sprzedaży na Vinted – nie dotyczy osób, które sporadycznie sprzedają swoje ubrania. Drugą stronę medalu zaś stanowią ci, którzy regularnie zarabiają na sprzedaży ubrań na Vinted z tytułu handlu prywatnego. Osoby chętnie odwiedzające second-handy i zarabiające na sprzedaży z zyskiem muszą liczyć się z koniecznością zapłaty podatku do Urzędu Skarbowego.

Warto wiedzieć, że odkąd zmiany weszły w życie, operatorzy wszelkich sprzedażowych platform są zobligowani do informowania Urzędu Skarbowego o wysokości osiągniętych dochodów wraz z dokładnymi danymi wszystkich sprzedawców. Raportowaniu nie będą podlegać osoby, które wykonały mniej niż 30 transakcji, a ich wynagrodzenie w roku kalendarzowym nie przekroczyło 2000 EURO. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy powinieneś zapłacić podatek, to należy skontaktować się z urzędem, aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *