Program wsparcia kredytobiorców

Małgorzata Siess 14:45 Marzec 13th, 2023

Bardzo wysoka inflacja, wzrost cen żywności i podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, nieustannie zmieniające się kwoty za paliwo oraz wyższe stopy procentowe. To główne powody, przez które wiele osób zrezygnowało z pomysłu pożyczenia pieniędzy od banku na określony cel. Niepewne czasy, niskie wynagrodzenie i coraz to większe wydatki na potrzebne środki spędzają sen z powiek sporej części społeczeństwa. Najbardziej cierpią na tym osoby, które miały zamiar rozpocząć budowę domu, zainwestować w nieruchomości, nabyć mieszkanie na własność czy zmienić samochód na nowszy. Dziura w domowym budżecie jest bardzo ciężka do załatania, a jeśli doszłaby do tego nieustannie rosnąca rata za kredyt hipoteczny, to żaden z domowników nie byłby w stanie spać spokojnie. Pierwszym sposobem na złapanie oddechu od comiesięcznego spłacania pożyczki były wakacje kredytowe. Ich alternatywę stanowi zaś Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Czym jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to nic innego jak pewien mechanizm, którego zadaniem jest zapewnić pomoc dla osób, które z niezależnych od siebie przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego, stanowiącego spore obciążenie dla ich budżetu gospodarstwa domowego. Program ten jest skierowany także do tych, którzy sprzedali kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła ich całego zobowiązania – chodzi tutaj o promesę lub pożyczkę na spłatę zadłużenia. Tego rodzaju wsparcie przekazywane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w którym gromadzone są wpłaty kredytodawców, składające się na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. BGK przekazuje ustaloną kwotę bankowi kredytobiorcy. Program ten realizuje wpłaty na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. Przekazywana kwota nie może być wyższa niż 2000 złotych.

Sprawdź również, kiedy spadną raty kredytu hipotecznego.

Komu przysługuje wsparcie?

Programem Wsparcia Kredytobiorców mogą zostać objęte osoby spełniające określone warunki:

  • Rata kredytu mieszkaniowego przekracza 50% dochodów osiąganych miesięcznie przez gospodarstwo domowe kredytobiorcy,
  • W dniu składania wniosku jeden z pożyczkobiorców posiada status osoby bezrobotnej,
  • Miesięczny dochód kredytobiorcy (pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego) nie przekracza dwukrotności kwoty 776-1552,00 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 600-1200,00 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Jak złożyć wniosek i kiedy następuje zwrot wsparcia?

Osoba znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej i spełniająca min. jeden warunek określony w umowie może złożyć stosowny wniosek do kredytodawcy. Zwrot występuje po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty pożyczki objętej programem. Spłata dokonywana jest w 144 nieoprocentowanych, równych ratach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *