Kiedy spadną raty kredytu hipotecznego? Odpowiadamy

Małgorzata Siess 14:00 Luty 23rd, 2023

Budowa domu, kupno mieszkania czy wymiana samochodu na nowy to czynności, na które z reguły wiele osób pobiera dość wysokie sumy z banku w postaci kredytu hipotecznego. Pod tym względem rok 2022 nie był zbyt przychylny. Zarówno dla osób, których celem było pobranie długoterminowej pożyczki z banku, jak i dla tych, którzy już wcześniej wzięli kredyt i borykają się z jego spłatą. Trudna sytuacja w kraju, wysoka inflacja oraz wojna na Ukrainie przyczyniły się do skoku stóp procentowych, a te z kolei były przyczyną nagłych wzrostów poszczególnych rat wielu kredytobiorców. W związku z tym, każdy, kto w jakikolwiek sposób był związany z bankiem, nie mógł spać spokojnie, gdyż zawrotne kwoty horrendalnie rosły, przewyższając najśmielsze oczekiwania, a zarazem domowe budżety znacznej części społeczeństwa. Stąd też, ciągłe pytania o to – kiedy sytuacja ulegnie zmianie i czy możliwy jest spadek rat kredytów hipotecznych?

Jakie czynniki mogą wpłynąć na obniżenie wysokości rat kredytów hipotecznych?

W 2023 roku planuje się sporą rewolucję w kredytach hipotecznych, warunkach ich pobierania oraz podstawowych wskaźnikach, mających wpływ na całokształt pobieranej pożyczki. Ogólnie rzecz biorąc, według opinii ekspertów w dziedzinie finansów, duże zmiany mogą się szykować na koniec 2023 roku. Trzeba jednak cierpliwie czekać na poszczególne decyzje specjalistów w tej branży.

Zatem, co może wpłynąć na niższe raty?

  • Likwidacja stawki WIBOR – jak do tej pory było wiadomo, WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. Wpływa on na różnorodne operacje finansowe na polskim rynku i jest głównym czynnikiem, od którego zależy wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych. W toku dużych zmian w 2023 roku WIBOR ma zastąpić inny wskaźnik, który według najnowszych prognoz pozwoli na obniżenie rat kredytu, a co za tym idzie spore oszczędności każdego kredytobiorcy,
  • Spadek wartości stóp procentowych – jest to mało prawdopodobny scenariusz, ale może się zdarzyć. W momencie spadku stóp procentowych spadnie także oprocentowanie pobranych pożyczek. W związku z czym, kredytobiorca dostaje nowy, bardziej przystępny harmonogram spłat.

Dowiedz się również, jak stopa procentowa wpływa na całkowity koszt pożyczki.

W jaki sposób kredytobiorca może wpłynąć na wysokość rat?

Istnieje kilka sposobów, do których może się odnieść kredytobiorca, jeśli oczekuje obniżenia raty kredytu.

Są to:

  • Refinansowanie kredytu hipotecznego – jest to nic innego, jak próba przeniesienia kredytu do innego banku, z którym można wynegocjować lepsze warunki niż te dotychczasowe. Warto jednak wiedzieć, że nowy bank może żądać prowizji za udzielenie zobowiązania, a macierzysty opłaty za przedterminową spłatę kredytu hipotecznego.
  • Wcześniejsza spłata zobowiązania hipotecznego – niezależnie od kwoty i warunków kredytobiorca może w dowolnym momencie (przykładowo w sytuacji nagłego napływu wolnych środków pieniężnych) całkowicie lub częściowo dokonać spłaty kredytu hipotecznego. Może także wtedy odzyskać pieniądze za odsetki i inne koszty, przypadające na okres, o który umowa została skrócona.
  • Restrukturyzacja kredytu hipotecznego – opiera się na złożeniu wniosku do banku w trakcie trwania umowy. Powodem może być chwilowa utrata pracy, powiększenie się rodziny lub zmniejszenie dochodów, przez co rata może stać się rujnująca dla domowego budżetu. Można wówczas poprosić bank o zmianę warunków spłaty zobowiązania lub nawet czasowe zawieszenie spłat kredytu.

W zależności od sytuacji, w której aktualnie znalazł się kredytobiorca, zawsze warto szukać rozwiązań, które mogą pomóc, nawet krótkotrwale rozwiązać problem wysokich rat. Każda metoda należy do dobrych, jeśli poprawia kondycję psychiczną osoby zadłużonej i odciąża już znacznie naciągnięty, domowy budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *