Jak stopa procentowa wpływa na całkowity koszt pożyczki?

Małgorzata Siess 14:00 Listopad 28th, 2022

Kredyt to bardzo złożony produkt finansowy, na którego koszt składa się wiele najróżniejszych czynników. Stopa procentowa to jeden ze wskaźników, który ma ogromny wpływ zarówno na makro- jak i mikroekonomię. Co ciekawe, stopa procentowa to taki drogowskaz, który doskonale wskazuje, kiedy warto brać kredyt, a kiedy dla przeciętnego człowieka jest to w ogóle nieopłacalne.

Stopa procentowa – czym jest?

To nic innego, jak koszt kapitału oraz pozyskanych z banku pieniędzy. Stopą procentową nazywamy cenę, jaką należy zapłacić za uzyskanie pożyczki o konkretnej kwocie. Jednak z tym terminem możemy spotkać się znacznie częściej. Wykorzystuje się go podczas określania stosunku pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Często stopa procentowa określana jest w przypadku transakcji pomiędzy inwestorem, a instytucją. Podsumowując – stopa procentowa to nie tylko cena, jaką trzeba zapłacić za konkretną sumę pieniędzy pożyczoną od banku, ale również ścisły mechanizm, który reguluje gospodarkę.

Rodzaje stóp procentowych

Na rynku ekonomicznym może spotkać się nie tylko z tradycyjną stopą procentową, ale również jej odmianami. W Polsce można wyróżnić takie stopy, jak:

  • Stopa referencyjna – rentowność 7-dniowych bonów pieniężnych. Od września 2022 roku stopa ta wynosi 6,75%,
  • Stopa lombardowa – jest to jedno z najwyższych oprocentowań na rynku. W tym wypadku jest to cena, za którą bank otrzymuje pożyczki pod zastaw papierów wartościowych, Od września 2022 roku stopa ta stanowi 7,25%,
  • Stopa depozytowa – określa oprocentowanie jednodniowych depozytów, jakie składa się przez banki go Narodowego Banku Polskiego. Od września 2022 roku stopa ta opiewa na 6,25%,
  • Stopa redyskontowa weksli – naliczana jest w momencie, kiedy Narodowy Bank Polski skupuje weksle od banków komercyjnych. Od września 2022 roku stopa ta utrzymuje się na poziomie 6,80%,
  • Stopa dyskontowa weksli – najczęściej używa się go w sytuacji, kiedy NBP przyjmuje weksle od banków komercyjnych. Wartość tego współczynnika wynosi 6,85% od września 2022 roku.

Kiedy wzrastają stopy procentowe?

Ciężko jest stwierdzić, kiedy stopy procentowe wzrastają. Najczęściej dzieje się tak, kiedy banki, w tym Narodowy Bank Polski chcą ratować siebie i społeczeństwo przed inflacją oraz kryzysem gospodarczym. Wzrost stopy procentowej często jest wynikiem negatywnej w skutkach obniżki ceny pieniądza.

Przeczytaj także artykuł pt. „Obniżenie stopy procentowej, a wysokość raty pożyczki pozabankowej„.

Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu oraz lokaty?

W przypadku kredytu hipotecznego czy też gotówkowego, głównym kosztem jest oprocentowanie. To od niego zależy maksymalna kwota kredytu, jaka może nam zostać pożyczona przez bank, który bierze pod uwagę naszą zdolność kredytową oraz realną wysokość comiesięcznych rat.

Przykład:

Zakładając, że wysokość kredytu wynosi 250 tysięcy złotych, okres spłaty przewidziany jest na 15 lat, a bank pobiera marżę w wysokości 1% to wysokość jednej raty wynosi ok. 1521 zł. W przypadku wzrostu stopy procentowej do wartości 1,23%, trzeba liczyć się już z ratą o wysokości ok. 1635 zł. Jeśli stopa wzrośnie do wartości 2,46%, to wtedy rata podniesie się do ok. 1782 zł. Jeśli zaś stopa wyniesie 3,75%, to w takim przypadku jedna rata wzrośnie aż do ok. 1944 zł. Jak widać na przykładzie, dynamicznie rosnące stopy oprocentowania mogą znacznie obciążyć budżet kredytobiorcy.

Sprawdź także jak oprocentowanie nominalne i RRSO wpływa na całkowity koszt kredytu.

Jeśli nie chcesz poddać się szalejącej inflacji, jednak potrzebujesz szybkiego i sprawnego kredytu spłacanego w ratach, to koniecznie skorzystaj z oferty SuperGrosz. Znajdziesz tam zarówno chwilówki, jak i pożyczki ratalne, których kwoty mogą naprawdę zadowolić zainteresowanego klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *