Podatek od pożyczki: kiedy NIE musisz go płacić?

Marta Fila 11:52 Marzec 16th, 2020

Pożyczając pieniądze w banku lub alternatywnej instytucji finansowej, musimy się liczyć z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Między innymi z tego względu wielu z nas decyduje się na pożyczki prywatne. Warto jednak wiedzieć, że pożyczając pieniądze od rodziny czy znajomych musimy również liczyć się z koniecznością dopełnienia pewnych obowiązków. Mowa nie tylko przede wszystkim o opłaceniu podatku PCC. Kiedy podatek od pożyczki jest konieczny? Kiedy i pod jakimi warunkami można go uniknąć?

Pożyczka prywatna – czym jest i kiedy warto po nią sięgnąć?

Często stajemy przed koniecznością zwrócenia się z prośbą o pomoc do naszych bliskich. Na taki krok decydujemy się, gdy szybko potrzebujemy pieniędzy, ponieważ chcemy skorzystać z nadarzającej się okazji inwestycyjnej lub dokonać korzystnego zakupu, a nie zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony banku lub na szybką pożyczkę na raty przez Internet – chociażby ze względu na naszą niekorzystną historię kredytową.

W takich sytuacjach pożyczka prywatna jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Konieczne jest jednak znalezienie znajomego, członka rodziny lub innej osoby, która będzie chciała udzielić nam finansowego wsparcia. O czym pamiętać decydując się na taki krok?

W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o zawarciu umowy w formie pisemnej, w której znajdą się konkretne zapisy dotyczące kwoty pożyczki, terminach jej spłaty oraz ewentualnych odsetkach. Dzięki temu oszczędzimy sobie wielu problemów i potencjalnych konfliktów w przyszłości. Pamiętać należy również o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz konieczności zgłoszenia pożyczki w Urzędzie Skarbowym, w celu uniknięcia obowiązku podatkowego.

Podatek od pożyczki 2020 – ile wynosi i kiedy trzeba go zapłacić?

Decydując się na pożyczkę prywatną wydawać by się mogło, że oszczędzamy, ale musimy pamiętać o obowiązku podatkowym, który może podnieść finalny koszt naszej pożyczki. W przypadku pożyczek udzielonych przed 1 stycznia 2019 roku obowiązkowy podatek od czynności cywilnoprawnych wynosił 2%. Po zmianach wprowadzonych przez ustawodawcę, obowiązujących od początku 2019 roku, został on istotnie zredukowany – podatek od pożyczki prywatnej wynosi w 2020 roku zaledwie 0.5%.

Dużą zachętą do korzystania z finansowego wsparcia bliskich są również zwolnienia z obowiązku podatkowego. Kiedy podatek od pożyczki prywatnej nie jest konieczny? Istnieje kilka przypadków, w których z podatku od pożyczki prywatnej możemy być zwolnieni. Pierwszym z nich jest pożyczka od członka rodziny, który należy do tzw. pierwszej grupy podatkowej, a mówiąc prościej – można zaliczyć go do grona bliskiej rodziny. Stopień pokrewieństwa nie jest jednak jedynym warunkiem uniknięcia podatku. Ustawodawca nakłada również limit kwoty pożyczki – łączna wartość pożyczek uzyskanych od danej osoby na przestrzeni 5 ostatnich lat nie może przekroczyć kwoty 9 637 zł.

Czy zawsze przekroczenie wskazane powyżej limitu jest jednoznaczne z obowiązkiem podatkowym? Okazuje się, że nie! Jeśli pożyczkodawca jest z nami blisko spokrewniony (tj. zalicza się do jednej z poniższych grup: wstępny, zstępny, małżonek, rodzeństwo, pasierb lub ojczym), wówczas możemy liczyć na zwolnienie z obowiązku opłacenia podatku PCC, jednak pod pewnymi warunkami. Konieczne jest dopilnowanie pewnych formalności – udokumentowanie otrzymania pożyczki (musi być ona przekazana na rachunek bankowy przelewem lub przekazem pocztowym, a sam fakt jej otrzymania należy w terminie 14 dni zgłosić w Urzędzie Skarbowym przy pomocy formularza PCC-3. Obowiązek podatkowy każdorazowo ciąży na pożyczkobiorcy.

Pożyczka prywatna czy tania pożyczka na raty?

Warto zatem rozważyć w pierwszej kolejności osoby z najbliższej rodziny – jeśli znajdziemy pośród nich kogoś, kto będzie mógł i chciał udzielić nam pożyczki, unikniemy niepotrzebnych kosztów. Co w sytuacji, gdy nie uda nam się znaleźć nikogo, kto mógłby pomóc w potrzebie? Na pożyczkę w banku najprawdopodobniej będziemy musieli dość długo czekać. Rygorystyczne zasady oceny ryzyka w bankach mogą też skutecznie uniemożliwić nam uzyskanie finansowania w banku. W sytuacji takiej sprawdzić mogą się: chwilówka ratalna, o ile będziemy mogli szybko zwrócić środki, lub znacznie dogodniejsze pod względem spłaty pożyczki pozabankowe na raty długoterminowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *