Pożyczka dla obywatela Ukrainy

Małgorzata Siess 10:00 Wrzesień 6th, 2022

Najpopularniejszym i w danej chwili mniej obciążającym domowy budżet sposobem na sfinansowanie różnorodnych mniejszych wydatków jest kredyt gotówkowy, a większych hipoteczny. Jest to określona suma pieniędzy, wydana przez placówkę bankową, pobierana przez pożyczkobiorcę oraz spłacana przez ustalony czas i zgodnie z wcześniej omówionymi warunkami. 

Jakie warunki musi spełnić osoba pochodząca z Ukrainy, która chce starać się o kredyt w Polsce?

Mimo że dla wielu firm pożyczkowych obcokrajowcy nie są zbyt wiarygodnymi pożyczkobiorcami, to nie oznacza to, że uzyskanie przez nich kredytu w Polsce jest niemożliwe. Na uprzywilejowanej pozycji są obywatele Ukrainy, którzy mogą otrzymać pożyczkę na całkiem podobnych zasadach co Polacy. Wystarczy, że spełnią wymogi wybranego banku i dokładnie przeanalizują swoją sytuację finansową, tak aby uniknąć ewentualnych późniejszych problemów ze spłatą. Jak wiadomo każdy bank ma swoje wymogi.

W każdej tego typu placówce jest jedna stała, czyli wiek, jaki jest wymagany, aby móc starać się o kredyt – każdy obywatel bez względu na pochodzenie musi być pełnoletni, a cała reszta warunków jest zmienna: 

  • Okazanie dokumentu tożsamości – w tym przypadku jest to ważny paszport,
  • Podanie numeru PESEL, nadawanego przy zameldowaniu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Udostępnienie adresu aktualnego miejsca zamieszkania w Polsce lub okazania karty czasowego pobytu na terenie kraju,
  • Okazanie dokumentu potwierdzającego legalne zatrudnienie w kraju od minimum 3 miesięcy – może to być umowa o pracę, umowa zlecenie, prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub umowa o dzieło. Najlepiej jednak, żeby umowa ta była na czas nieokreślony,
  • Historię kredytowania, czyli dokumenty świadczące o braku problemów ze spłatą poprzednich pożyczek,
  • Posiadanie polskiego numeru telefonu, adresu e-mail, w kilku przypadkach również wymogiem jest prowadzenie rachunku w polskim banku.

Ukrainiec posiadający status rezydenta długoterminowego, w większości banków nie powinien mieć problemu z uzyskaniem pożyczki. Ta opcja pozwala na uzyskanie pożyczki w Polsce, na takich samych zasadach, jak jej mieszkańcy. 

Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją obliczyć dla obywatela Ukrainy? 

Zdolność kredytowa to ocena możliwości finansowych pożyczkobiorcy, która pozwala na bezproblemową spłatę zaciągniętej sumy pieniędzy. Obliczanie zdolności kredytowej odbywa się na podstawie dostarczonych do banku dokumentów – są to przede wszystkim wyciągi bankowe potwierdzające comiesięczny wpływ wynagrodzenia na konto oraz stałe opłaty – rachunki, opłaty za samochód lub czynsz. Placówki bankowe często biorą pod uwagę też wiek obywatela oraz rzetelność, ocenianą na podstawie poprzednich pobranych pożyczek. Ważnym aspektem jest czas trwania umowy o pracę, gdyż stabilny dochód znacznie podnosi zdolność kredytową. Jeśli zaś umowa została zawarta na rok lub krócej, niektóre banki są w stanie obniżyć ją nawet o 20%. Warto zauważyć, że wiele firm pożyczkowych, w przypadku klienta z Ukrainy, korzysta z Ukrainian Bureau of Credit Histories – jest to ukraińska baza, która zawiera wszystkie niezbędne informacje do oceny statusu kredytowego potencjalnego pożyczkobiorcy. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *