TBS – jak się starać o mieszkanie?

Małgorzata Siess 10:30 Wrzesień 7th, 2022

Wiadomym jest, że każdy chce mieć swój własny dach nad głową. Jednak nie każdy ma na tyle funduszy, by móc skorzystać z tradycyjnych ofert deweloperskich, czy nawet mieszkań z drugiej ręki. Nie każdy posiada kapitał, by samodzielnie wybudować dom, nawet posiadając działkę na własność. Wiele osób pochyla się nad mieszkaniami TBS. Czym są i jak można się o nie starać?

Czym są mieszkania TBS?

Mieszkania TBS to lokale, które powstały już w latach 90. XX wieku. Celem tych mieszkań było zaspokojenie potrzeb osób, które nie wykazywały zbyt dużych odchodów. Mieszkania TBS to coś pomiędzy lokalem komunalnym, a tradycyjnym mieszkaniem od dewelopera.

Skrót TBS pochodzi od nazwy Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Zadaniem tej instytucji jest wynajmowanie mieszkań o umiarkowanej wysokości czynszów, które zazwyczaj przeznaczone są dla osób o średnich dochodach miesięcznych. Zazwyczaj z takich mieszkań mogą skorzystać osoby, których dochody nie przekraczają 1,3 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w danym województwie.

Ile może kosztować mieszkanie TBS?

Koszt utrzymania lokalu pochodzącego z TBS nie powinien wynosić więcej, jak 5% wartości odtworzeniowej mieszkania. Jednak zanim na dobre zadomowimy się w tym miejscu, trzeba mieć na uwadze, iż należy uiścić opłatę partycypacyjną. Opłatą tą nazywa się koszt, który zostanie zwrócony w momencie wyprowadzki z mieszkania. Zazwyczaj opłata ta nie wynosi więcej jak 15% kosztów budowy lokalu. Jest to jedna z granic – druga, górna ustalona została na 30% tych kosztów.

Koszty, które trzeba ponieść w ramach opłaty partycypacyjnej zazwyczaj można ponieść z własnej kieszeni. Nie każdy jednak dysponuje tak dużą gotówką. Jeśli brakuje oszczędności, śmiało można posilić się pożyczką ratalną od SuperGrosz! Istnieje możliwość pożyczenia jednorazowo większej kwoty, którą następnie można bez większego problemu spłacać w dogodnych ratach przez wiele miesięcy

Jak można starać się o mieszkanie TBS?

Tak naprawdę o mieszkanie TBS może starać się każdy obywatel, który nie posiada własnego miejsca zamieszkania. Dodatkowo należy spełniać odpowiednie kryteria, głównie te dochodowe.

Pierwszym i najważniejszym kryterium jest fakt, iż dochód rodziny nie może przekraczać 1,3 miesięcznego wynagrodzenia brutto w narodowej gospodarce województwa, w którym znajduje się lokal do wynajęcia. Nie jest to jednak sztywna reguła. Istnieje bowiem możliwość przekroczenia tego progu o 20%, jeśli zainteresowany samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe, bądź gospodarstwo składa się z dwóch osób – wtedy próg przekroczenia wynosi 80%.

Każdy zainteresowany kandydat, który z chęcią zamieszkałby w mieszkaniu TBS, musi złożyć odpowiedni wniosek, najlepiej w siedzibie Towarzystwa. By móc starać się o takie mieszkanie, należy mieścić się w limicie miesięcznych dochodów, nie można posiadać żadnego tytułu prawnego do lokalu mieszkaniowego. Ponadto, po otrzymaniu pozytywnej decyzji konieczne jest wpłacenie kaucji.

Czy warto korzystać z mieszkań TBS?

Ciężko stwierdzić, czy warto korzystać z takiego mieszkania, gdyż różne są sytuacje wśród ludzi. Z pewnością, kiedy nie ma się szans na kredyt hipoteczny na mieszkanie lub wybudowanie domu, kiedy nie ma się dachu nad głową, a lokal komunalny przez wzgląd na wysokie zarobki nam nie przysługuje, mieszkanie TBS to ciekawa opcja godna rozpatrzenia. Nawet, jeśli będzie wiązać się z pożyczeniem kilku czy też kilkunastu tysięcy złotych w SuperGrosz – warto rozpatrzyć taką ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *