Czy można sprawdzić Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Małgorzata Siess 14:30 Wrzesień 13th, 2022

KRDN, co po rozwinięciu daje nazwę Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, jest instytucją w pełni państwową. Utworzona została, by ostrzegać niektóre instytucje finansowe oraz firmy pożyczkowe przed niewypłacalnymi klientami, którzy chcą zaciągnąć, być może kolejny kredyt. Rejestr ten pozwala niektórym firmom oraz bankom uzyskać informacje dotyczące zarówno podmiotów gospodarczych jak i osób fizycznych, które mogą zaważyć na wypłaceniu kredytu.

Czym jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych to państwowa instytucja, którą utworzono poprzez Krajowy Rejestr Sądowy. Powstał on na podstawie ustawy z 1997 roku. Celem KRDN jest gromadzenie oraz udostępnianie wybranym instytucjom danych, które mogą pomóc podczas wydawania decyzji kredytowych. Takie informacje mogą prawdziwie zaważyć na bezpieczeństwie obrotów finansowych. 

Kto może znaleźć się w KRDN?

Z pewnością jesteście ciekawi, kto może trafić do tak ogromnego rejestru, jakim jest KRDN. Osobami, które z pewnością znajdą się w tym spisie, są:

  • Osoby fizyczne, którym umorzono prowadzoną egzekucję,
  • Osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą, jednak ogłoszono upadłość tej działalności,
  • Wspólnicy, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki swoim majątkiem,
  • Dłużnicy alimentacyjni, u których powstała zaległość za okres przekraczający pół roku,
  • Dłużnicy, którzy spotkali się z obowiązkiem do wyjawienia majątku, 
  • Osoby, które zostały pozbawione przez sąd upadłościowych prawa do prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.

Jak wpisać dłużnika do rejestru?

Jeśli ktoś chce wpisać dłużnika do rejestru, to musi wystosować odpowiedni wniosek o taki wpis. W sytuacji, kiedy jesteś wierzycielem i planujesz dokonać takiego wpisu, to powinieneś posiadać tytuł wykonawczy przeciwko osobie fizycznej, wypełnić formularz o kodzie KRS-D1, a następnie złożyć go w sądzie.

Kto ma prawo sprawdzić dane podmiotu w Krajowym Rejestrze?

Choć wydawać by się mogło, że Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest dobrze chroniony, dostęp do niego jest całkowicie jawny. Wychodzi więc na to, że informacje o dłużnikach może sprawdzić każdy zainteresowany. W przypadku, kiedy chcesz sprawdzić osobę fizyczną, powinieneś znać jego numer PESEL, ewentualnie imię oraz nazwisko. Jeśli zaś chodzi o sprawdzenie firmy, niezbędny będzie numer KRS.

W każdym sądzie rejestrowym znajduje się oddział Centralnej informacji KRS, jednak informację tę można zdobyć w nieco łatwiejszy sposób, a mianowicie – sprawdzając na stronie internetowej ekrs.pl. 

Jak wziąć pożyczkę będąc zarejestrowanym w KRDN?

Mnóstwo osób zastanawia się, czy można wziąć kredyt będąc zapisanym w rejestrze. Niestety, z pewnością wpis w takim rejestrze znacznie obniża szanse na otrzymanie kredytu, ponieważ banki nie chcą udzielać pożyczek osobom czy firmom, które znane są z tego, iż nie spłacają zadłużeń. Firmy, które posiadają wpisy z KRDN mogą mieć też znacznie większe problemy z podpisywaniem jakichkolwiek umów z kontrahentami.

Jeśli masz wpis w KRDN i nie możesz wziąć kredytu w tradycyjnym banku, zgłoś się do SuperGrosz. Oferujemy pożyczki na kilka tysięcy złotych, które możesz spłacić w ratach. SuperGrosz udziela pożyczek nawet osobom zadłużonym, a wszystko to przy minimalnej liczbie jakichkolwiek formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *