pozyczka od rodziny a podatek

Pożyczka od rodziny a podatek

Marta Fila 08:00 Wrzesień 18th, 2018

Z ubiegłorocznego badania zrealizowanego dla Blue Media wynika, że najczęściej Polacy zadłużają się u rodziny, przyjaciół lub znajomych. Swoje kroki kierują do banków lub firm pożyczkowych dopiero w sytuacji, kiedy taka możliwość się wyczerpuje.

Badanie „Jak pożyczamy pieniądze” wykazało, że w pierwszej kolejności zwracamy się o pieniądze do rodziny (63%) i przyjaciół (47%). Zaciągnięcie kredytu w banku zadeklarowało 28% ankietowanych, zaś w firmach pożyczkowych – 9%. Pożyczki od bliskich to zazwyczaj niewielkie kwoty, które łatwo zwrócić, lub też sposób na dofinansowanie nagłych wydatków w awaryjnych sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że pożyczając większe sumy należy zgodnie z obowiązującym prawem odprowadzić podatek. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Kiedy można zadłużać się u krewnych bez konieczności spełnienia dodatkowych formalności i od jakich kwot należy zapłacić podatek?

Pożyczka w rodzinie

Zgodnie z obowiązującym prawem, każda prywatna pożyczka podlega opodatkowaniu w wysokości 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Warto jednak wiedzieć, że istnieją również zwolnienia od tego podatku. Daniny nie muszą płacić osoby, które pożyczyły od najbliższej rodziny sumy o łącznej wartości 9 637 zł w ciągu pięciu lat. Dotyczy to pożyczek od jednej osoby. Zadłużenie na wyższe kwoty również może zostać zwolnione z podatku, o ile ten fakt zostanie zgłoszony do odpowiedniego Urzędu Skarbowego i udokumentowany. Zgodnie z polskim prawem za najbliższą rodzinę uznawani są małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierbowie i rodzeństwo. Zasada ta nie dotyczy pożyczek pomiędzy teściami, zięciami oraz synowymi. W praktyce oznacza to, że pożyczka od rodziców, brata lub siostry w kwocie do 9 673 zł nie musi być nigdzie zgłaszana.

Pożyczka w rodzinie – podatek od wyższych sum

Jeśli suma pożyczanych w ciągu pięciu lat od jednej osoby kwot przekracza 9 673 zł, trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, jednak można tego uniknąć. W jaki sposób? Przede wszystkim należy złożyć deklarację PCC-3 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w ciągu 14 dni od daty zaciągnięcia pożyczki. Oprócz tego osoba biorąca pożyczkę powinna udokumentować ten fakt. Właśnie dlatego korzystnie jest w tytule dokonywanego przez pożyczkodawcę przelewu zaznaczyć, że jest to pożyczka od rodziny. Można więc wpisać, np. „pożyczka od rodziców”, aby łatwiej było w Urzędzie Skarbowym udowodnić, że są to pieniądze pożyczone od bliskich krewnych. Z takiej możliwości nie mogą skorzystać pożyczający od teściów, zięcia czy synowej, ponieważ w tym przypadku nie zachodzą więzy krwi, stąd też zwolnienie nie ma tu uzasadnienia.

Podatek od pożyczki w rodzinie – płacić czy nie?

Zdarza się, że niektórzy zatajają, że w ciągu pięciu lat pożyczyły od jednej osoby więcej niż 9 673zł i nie zgłaszają tego faktu do Urzędu Skarbowego. Warto jednak pamiętać, że w razie kontroli, urząd może zażądać opłacenia zaległego podatku, ale już nie w wysokości 2% pożyczonej kwoty, a 20%. Obowiązek ten spoczywa na pożyczkobiorcy, a biorąc pod uwagę fakt, że możliwe jest skorzystanie ze zwolnień po złożeniu odpowiedniej deklaracji i udokumentowaniu samej pożyczki, nie warto zatajać tego faktu przed Urzędem Skarbowym.

Podatek od pożyczki zaciągniętej u znajomych

Pożyczki od znajomych czy przyjaciół również są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych wynoszącym 2%. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pożyczamy pieniądze od jednej osoby w kwocie nie przekraczającej 5 000 zł, lub też 25 000 zł w przypadku pożyczek od wielu osób otrzymywanych w ciągu trzech kolejnych lat kalendarzowych. Jeśli zaś nie chcemy zadłużać się u krewnych lub przyjaciół, warto poszukać innego rozwiązania. Dobrym sposobem na szybkie zdobycie środków na dowolny cel jest pożyczka w SuperGrosz – przejrzyste zasady, możliwość rozłożenia spłaty na niskie raty oraz krótki czas oczekiwania na pieniądze sprawia, że jest to świetna alternatywa pożyczki w rodzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *