Umowa zlecenie, a komornik

Małgorzata Siess 10:00 Listopad 23rd, 2022

Nie ulega wątpliwości, że w naszym państwie nie każdy pracuje na umowę o pracę. Choć niewątpliwie jest to jedna z najlepszych form współpracy, to niestety nie każdy może na nią liczyć. Wiąże się to z ogromnymi kosztami ze strony pracodawcy. Umowa zlecenie jest również dość powszechna. Jednak jakie ma to znacznie dla osób, które zmagają się z komornikiem?

Jakie są cechy umowy zlecenie?

Jednym z przykładów umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Ma ona swoje plusy, jak i minusy. Główną jej cechą jest fakt, iż zawierana jest na czas określony. Może trwać od kilku dni, po kilka tygodni czy miesięcy. Zazwyczaj zawarte są w niej wszystkie działania, jakie muszą zostać zrealizowane.

Umowa zlecenie nie jest tak restrykcyjna, jak umowa o pracę. Daje dużą swobodę działania i pozwala na samodzielność pracowników. Ponadto nie ma tradycyjnego wymiaru godzinowego, jak to jest w przypadku umowy o pracę. Umowę tego typu zazwyczaj zawiera się na papierze, ponieważ tak jest znacznie bezpieczniej. Jednak nie jest to jedyna forma, jaką respektuje prawo. Można zawierać ją także ustnie.

Umowa o zlecenie, a komornik

Jeśli podejmujesz pracę, a nad Twoją głową wisi komornik, wtedy warto wiedzieć, że najkorzystniejszą z perspektywy egzekucji komorniczej jest umowa o pracę. Zabezpieczona jest zarówno przez Kodeks postępowania cywilnego, jak i przez Kodeks pracy, dzięki czemu komornik nie ma prawa zabrać całego wynagrodzenia. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę zlecenie. Nie ma tutaj, tak jak w przypadku umowy o pracę, zapisów dotyczących kwoty wolnej od zajęcia przez komornika.

Czy komornik może zająć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

W sytuacji, kiedy doszło do rozpoczęcia egzekucji komorniczej, to wynagrodzenie dłużnika, które z tytułu umowy zlecenia spływa mu na konto, może zostać i z pewnością zostanie w całości zajęte przez komornika. Gdyby podobna sytuacja dotyczyła osoby pracującej na umowę o pracę, to taki stan rzeczy nie miałby miejsca. Wtedy dłużnikowi pozostałaby najniższa krajowa, która pozwoliłaby mu na przeżycie kolejnego miesiąca oraz na jednoczesną spłatę długów. Umowa zlecenie nie daje takiej ochrony. Tak naprawdę, w sytuacji, w której komornik wchodzi na konto bankowe dłużnika, to nie pozostawia nic do jego dyspozycji.

Sprawdź także artykuł pt. Czy komornik na poczet długów może zająć konto członka rodziny.

W momencie, w którym komornik przejmuje konto bankowe dłużnika, jednocześnie zobowiązuje pracodawcę do potrącania wynagrodzenia. Nie można się od tego uchylić, ponieważ komornik posiada zazwyczaj specjalny tytuł wykonawczy, a dokładnie orzeczenie sądowe z klauzulą wykonalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *