wiosenne prace w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie – niezbędnik ogrodnika

supergrosz.pl 10:00 Kwiecień 24th, 2018

Zadbany ogród wokół domu to prawdziwa ozdoba każdej posesji. Niezależnie jednak od tego, czy decydujemy się na minimalistyczny trawnik z iglakami czy też na rabaty pełne pięknie kwitnących kwiatów, powinniśmy wyposażyć się w specjalne narzędzia ułatwiające wykonywane prace. Wiosna w ogrodzie to szczególnie intensywny czas dla posiadaczy zieleni wokół domu – jaki sprzęt będzie potrzebny podczas porządków po zimie?

Porządki w ogrodzie – zadbajmy o rośliny

Wiosna to odpowiedni czas na przycięcie starych, uschniętych lub uszkodzonych gałęzi drzew liściastych, które dzięki takiemu zabiegowi pobudzone zostaną do wytwarzania młodych zdrowych pędów. Wraz z końcem marca stopniowo powinniśmy zdejmować zimowe okrycia z krzewów i dokonać na nich cięć prześwietlających, co sprawi, że rośliny się zagęszczą. W wielu ogrodach trawniki stanowią niemałą powierzchnię, a ich stan w dużym stopniu wpływ na wygląd całego otoczenia. Należy więc po zimie starannie wygrabić trawę ze starych liści, patyków czy suchej trawy.

Taki zabieg ponadto napowietrza darń i stymuluje trawę do wzrostu. Kiedy pod koniec marca nie ma już zagrożenia niskimi temperaturami poniżej zera stopni Celsjusza, można też odsłonić rośliny na rabatach kwiatowych, a także oczyścić je z zaschniętych liści i starych kwiatostanów. Do tego typu wiosennych prac niezbędną są dobrej jakości sekatory – jednoręczne służą do cięcia pędów o średnicy do 15mm, zaś dwuręczne do gałęzi o grubości do 40 mm. W przypadku grubszych gałęzi trzeba wybierać specjalne sekatory z przekładnią zębatą. Ile kosztuje taki sprzęt? Ceny najprostszych modeli jednoręcznych sekatorów dobrej jakości zaczynają się od ok. 40 zł, za dwuręczny trzeba zapłacić ok. 120 – 250 zł zależnie od modelu (sekatory dźwigniowe są droższe).

Do grabienia liści przydadzą się również lekkie grabki oraz taczka pozwalająca wywieźć resztki roślin na kompostownik. Taki zestaw grabi do liści z taczką to kolejne 150 zł, chociaż oczywiście można znaleźć również droższy sprzęt. Warto też pomyśleć o elektrycznym rozdrabniaczu do gałęzi, którego cena wynosi średnio 400 zł. Wiosna to też czas wykonywania oprysków środkami ochrony roślin. W niewielkim ogródku sprawdzi się mały opryskiwacz ręczny, zaś w większym przyda się opryskiwacz plecakowy spalinowy, za który trzeba zapłacić kilkaset złotych. Pamiętajmy też o specjalnej odzieży, maseczce i okularach ochronnych.

Wiosna w ogrodzie – jakie jeszcze prace nas czekają?

Oprócz zadbania o rośliny, wiosna w ogrodzie jest też czasem innego rodzaju porządków. Powinniśmy więc oczyścić oczko wodne z resztek roślin, co uchroni je przed narastaniem glonów. Należy też przygotować meble ogrodowe do nowego sezonu, co wiąże się z ich oczyszczeniem za pomocą odpowiednich detergentów, które nie uszkodzą powierzchni krzeseł czy stołu. Na koniec należy je zaimpregnować – dzięki temu posłużą znacznie dłużej i będą wyglądać bardziej estetycznie.

Planując wiosenne porządki w ogrodzie powinniśmy też pamiętać o usunięciu zabrudzeń z podjazdów, tarasów czy ścieżek ogrodowych. Do czyszczenia tego typu nawierzchni z mchów, solnych wykwitów, plam oleju lub brudu można wykorzystać specjalnie detergenty. Po usunięciu zabrudzeń i osuszeniu tego typu elementów ogrodowego wystroju, należy jak najszybciej je zaimpregnować – w przeciwnym razie brud szybko wniknie w pory piaskowców, kostki betonowej, czy wapieni. Do tego typu prac przydają się specjalne urządzenia pozwalające czyścić powierzchnie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Myjki ciśnieniowe oferowane przez renomowane firmy to koszt ok. 450-500 zł.

Jakie narzędzia warto kupować?

Samodzielne wykonywanie wspomnianych wyżej prac wiąże się z koniecznością skompletowania odpowiednich narzędzi. Powinny one być lekkie i wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne warunki pogodowe. Jakość w tym przypadku przekłada się na cenę, ale zakup tanich narzędzi to zazwyczaj pozorna oszczędność, bo bardzo szybko trzeba będzie wymienić uszkodzony sprzęt na nowy. Gromadzenie narzędzi do dbania o ogród warto więc zacząć wcześniej.

Za wymienione wyżej podstawowe narzędzia trzeba zapłacić w sumie ok. 900 zł, a jeśli doliczymy do tego opryskiwacz spalinowy i rozdrabniacz gałęzi, koszt wzrasta o kolejne 900 zł. Przy braku odpowiednich funduszy warto skorzystać z szybkiej pożyczki SuperGrosz, która pozwoli skompletować niezbędny do wiosennych prac ogrodowych sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *