Zanim pożyczysz… Sprawdź, jak oszczędzać pieniądze

Marta Fila 16:08 Marzec 23rd, 2020

Nikt z nas nie może przewidzieć tego, co się wydarzy. Czasami splot niefortunnych wydarzeń, nagła choroba, utrata pracy, pilny remont i wiele innych codziennych sytuacji mogą zachwiać naszą równowagę finansową. Z tego powodu, warto czasami mieć odłożoną jakąś sumę, która zapewni nam poczucie bezpieczeństwa w nietypowej sytuacji. Jak oszczędzać pieniądze? Czy analiza miesięcznych wydatków to dobry pomysł? Jak zaoszczędzić na jedzeniu? Zapewne te i wiele innych pytań, pojawia się w myślach wielu z nas. Z tego względu przygotowaliśmy, krótki poradnik, w którym powiemy Wam, jak zaoszczędzić pieniądze, aby uniknąć pożyczki.

Dlaczego warto oszczędzać?

Istnieje wiele powodów, dla których warto oszczędzać pieniądze, jednak wśród kluczowych z pewnością należy wymienić przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Zaoszczędzona suma może pozwolić nam utrzymać rodzinę, spłacić ratę kredytu, opłacić czynsz oraz bieżące wydatki w sytuacji, gdy nagle stracimy pracę. Pieniądze odgrywają również ważną rolę w przypadku problemów zdrowotnych. Nie możemy niestety przewidzieć tego, że ktoś z naszych bliskich lub my sami zachorujemy. Publiczna opieka medyczna wiąże się z niezwykle długim okresem oczekiwania na wizyty, a czasami liczy się każdy dzień. Skorzystanie z prywatnej pomocy, jest wówczas nieuniknione, a na to potrzebujemy dodatkowych środków. Zrobione oszczędności, umożliwiają również realizację naszych planów lub marzeń, takich jak remont mieszkania, zakup samochodu, czy sprzętu elektronicznego.

Jak oszczędzać pieniądze w życiu codziennym?

Oczywiście nie chodzi o to, aby nadmiernie oszczędzać na jedzeniu. Powinniśmy skupić się bardziej na tym, aby racjonalnie podchodzić do zakupów spożywczych. W jaki sposób? Przedstawiamy w dalszej części.
Wielu specjalistów z zakresu ekonomii podkreśla, że nawet drobne zmiany w codziennym życiu, pozwalają na odłożenie kilkuset złotych miesięcznie.

Jakie są najprostsze kroki do oszczędzania pieniędzy? Przede wszystkim należy:

  • ograniczyć, chociaż o połowę ilość zamawianego jedzenia na wynos oraz odwiedzin w restauracji,
  • kupować to, czego naprawdę się potrzebuje,
  • przed wyjściem do sklepu warto określić budżet zakupów, przygotować listę i nie kupować dodatkowych rzeczy,
  • z każdej wypłaty przelać, chociaż 0,5 proc. na konto oszczędnościowe,
  • planować jadłospis na kilka dni do przodu,
  • sprzedawać nieużywane rzeczy i za otrzymane dodatkowo pieniądze, kupować nowe ubrania, buty itd.

Oczywiście nie chodzi o to, aby nadmiernie oszczędzać na jedzeniu. Powinniśmy skupić się bardziej na tym, aby racjonalnie podchodzić do zakupów spożywczych. W jaki sposób? Przedstawiamy w dalszej części.

Narzędzia i aplikacje ułatwiające oszczędzanie

Istnieje szereg pomocnych rozwiązań, które pozwalają określić konkretny budżet domowy i przy tym oszczędzić. Wśród najpopularniejszych narzędzi, dużą popularnością cieszą się między innymi takie aplikacje.

1. Kalkulator oszczędności: pomaga przede wszystkim systematycznie oszczędzać i dokładnie określić, ile czasu zajmie nam odłożenie konkretnej sumy pieniędzy.
2. Aplikacje do zarządzania budżetem domowym: istnieje wiele aplikacji, które można pobrać bezpośrednio na telefon i mieć stały dostęp do wydatków. Wiele z nich pozwala m.in. na: zapisywanie kosztów zakupów, wprowadzanie stałych miesięcznych opłat, określenie celu do realizacji itp.
3. Tradycyjna tabela w arkuszu kalkulacyjnym: jest to sposób, z którego korzysta wiele osób. Polega przede wszystkim na tym, aby zapisywać wszystkie wydatki do tabelki, a na koniec miesiąca sumować. Pozwala to na określenie obszarów, które w znaczący sposób obciążają domowy budżet i ustalenie zmian, które pomogą zaoszczędzić.

Coraz większą popularnością cieszą się również aplikacje mobilne, ułatwiające kontrolę wydatków i robienie oszczędności. Warto również pamiętać, że nawet odkładanie mniejszych sum może przynieść duże korzyści, jeśli jest to robione regularnie. Na przykład w każdym miesiącu wystarczy odłożyć sumę 150 zł, by po roku mieć dodatkowe 1800 zł, które zawsze warto mieć na „czarną godzinę”.

Pieniądze na nagłe sytuacje życiowe – kiedy warto skorzystać z pożyczki

Mimo tego, że nasz kraj rozwija się gospodarczo, nadal wiele osób, nie może pozwolić sobie na to, aby odkładać jakiekolwiek pieniądze ze swojego wynagrodzenia. Zdarza się również, że sytuacja losowa, wymaga większego nakładu finansowego, niż oszczędności, które aktualnie posiadamy. Wówczas jedynym rozwiązaniem są pożyczki.

Pożyczki online to w wielu przypadkach także jedyna opcja dla osób, które nie spełniają wymagań banków. W takich instytucjach formalności jest naprawdę wiele, a czasami pieniądze potrzebne są z chwili na chwilę.

O czym warto pamiętać decydując się na pożyczkę pozabankową?

Po pierwsze: kwota dostosowana do Twoich możliwości
Kwota pożyczki powinna być współmierna do naszych możliwości finansowych. Warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy za miesiąc będzie nas stać na to, aby spłacić ratę, czy całą kwotę.
Po drugie: bezpłatne pożyczki
Wiele firm pożyczkowych umożliwia skorzystanie z pierwszej bezpłatnej pożyczki, co znacząco obniża dodatkowe koszta, dlatego warto pamiętać o takiej ofercie.
Po trzecie: tylko nagłe sytuacje

Pożyczki nie powinny być sposobem na życie, a wsparciem w nagłych sytuacjach. Racjonalne podejście do tego tematu jest niezwykle ważne.

Mamy nadzieję, że dzięki zaprezentowanym poradom, zyskali Państwo niezbędną wiedzę na temat tego, jak oszczędzać pieniądze oraz w kiedy, warto sięgnąć po pomoc finansową w postaci pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *