Kredyt na fotowoltaikę

Małgorzata Siess 13:30 Grudzień 28th, 2022

Obecnie fotowoltaika należy do najszybciej rozwijającego się sektora odnawialnych źródeł energii. Nic w tym dziwnego – słońce okazuje się być świetnym paliwem dla ogniw fotowoltaicznych, które w efekcie wytwarzają dla nas prąd stały. Jedyne, co trzeba wziąć pod uwagę, to fakt, iż stały prąd wymaga inwertera, który zamieni go w prąd zmienny, taki jaki m.in działa w naszych domach. W 2021 roku liczba prosumentów tego rodzaju energii odnawialnej wzrosła o ponad 300 tysięcy. Z pewnością ta liczba rośnie i jeszcze wzrośnie, a to tylko świadczy o tym, że zwykli ludzie przekonali się do takiego sposobu pozyskiwania energii. Nie jest on jednak tani i dostępny dla wszystkich. Na samym początku trzeba sporo zainwestować, a dotacje nie pokrywają całości wydatków. Dlatego mnóstwo osób decyduje się na pożyczki. Gdzie można dostać kredyt na panele fotowoltaiczne?

Realne ceny zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej – na co się przygotować?

Instalacja fotowoltaiczna jest obecna na rynku już długi czas i wiele osób decyduje się na jej zamontowanie na swojej posesji, aby móc cieszyć się prądem „za darmo”. Nie jest to jednak tak łatwe, na jakie wygląda. Szczególnie problem sprawia fakt, że jest to dość duża inwestycja finansowa. Niekiedy wymaga nakładów, których przeciętny Polak z pewnością nie posiada. Wiadomo, że wszystko zależy od mocy takiej instalacji, czyli zapotrzebowania konkretnego domu, które oblicza się indywidualnie dla każdego klienta. Przeciętny panel to koszt ok. 600 zł. Z kolei jeden dom potrzebuje takich paneli od kilku do nawet kilkunastu. Nic więc dziwnego, że instalacja fotowoltaiczna to spore koszty, na które nie każdy jest w stanie sobie pozwolić.

Jak sfinansować fotowoltaikę dla domu?

Teoretycznie instalację paneli fotowoltaicznych można śmiało finansować ze swoich oszczędności. Jednak warto mieć na uwadze, że nie każdy może pochwalić się takimi oszczędnościami, które mogłyby na to pozwolić. Skoro w grę nie wchodzi zakup paneli od ręki, za gotówkę – jakie inne opcje można rozważyć?

Oczywiście wiele osób zapomina, że takie duże inwestycje śmiało można rozłożyć na większe lub mniejsze raty. Podobnie jak w przypadku sprzętu AGD czy RTV, panele fotowoltaiczne w łatwy i przyjemny sposób można spłacać ratami, jednocześnie już w tym momencie ciesząc się prądem pochodzącym ze słońca.

Innym korzystnym rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Ponadto, każdy z nas niezależnie od statusu materialnego śmiało może postarać się o skorzystanie z dotacji rządowych, programów, które mają za zadanie spopularyzować, a także lekko odciążyć inwestora. Ostatnia opcja to zaciągnięcie konkretnego kredytu, czyli pożyczki przeznaczonej właśnie pod panele fotowoltaiczne, której nie można spożytkować w żaden inny sposób, a wszystko powinno zostać odpowiednio udowodnione rachunkami czy fakturami. Wszystkie wymienione wyżej sposoby są dobre, jednak w sytuacji kiedy brakuje nam niewiele, wtedy warto skorzystać z szybkich pożyczek w takich instytucjach, jak SuperGrosz.

Kredyt na fotowoltaikę – zalety i wady

Każdy z nas chciałby mieć odpowiednią ilość gotówki, aby móc bez żadnych kłopotów sfinansować panele fotowoltaiczne. Jednak nieraz trzeba ugiąć się i sięgnąć po kredyt. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Przede wszystkim kredyt na fotowoltaikę posiadają niższą prowizję, ponieważ dedykowany jest pod konkretny cel. Możesz uzyskać niskie miesięczne raty, a wniosek zostaje rozpatrzony w tempie błyskawicy. Dodatkowym atutem jest preferencyjne oprocentowanie oraz brak angażowania własnego kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *