Raty na dowód – co to takiego?

Małgorzata Siess 10:15 Październik 4th, 2022

Jedną z popularniejszych form udzielania pożyczek są raty na dowód. Cechują się brakiem komplikacji, zaświadczeń oraz nikłymi procedurami jakie klient musi przejść, aby taką pożyczkę otrzymać. Raty na dowód stosowane są w większości sklepach widniejących na rynku. Czy klienci chętnie po nie sięgają? O czym warto pamiętać decydując się na taką formę finansowania?

Czym są raty na dowód?

Raty na dowód to fantastyczna możliwość dla osób, które chcą zakupić sprzęt AGD czy RTV, jednak nie mają na tyle gotówki, aby zapłacić jednorazowo za zakupiony towar. Proces zakupu wygląda wręcz identycznie jak w przypadku tradycyjnej opłaty za produkt, jednak w końcowej fazie rozkładamy go na raty. 

Taki rodzaj płatności oferowany jest przez coraz to większą liczbę sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Raty na dowód można wziąć także kupując dany produkt przez Internet, wystarczy wypełnić formularz, który zajmuje dosłownie 15 minut i poczekać maksymalnie 24 godziny na decyzję kredytową.

W przypadku zakupu przedmiotów przez Internet, maksymalny czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi 2 dni robocze. Raty na dowód dotyczą nie tylko rzeczy, które kosztują od kilkunastu do kilkuset złotych. W ten sposób można także kupić sprzęt warty nawet kilka tysięcy złotych.

Kto może skorzystać z rat na dowód?

Z zakupów ratalnych na dowód skorzystać może każda osoba, która ma ukończone 18 lat oraz posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Istotne jest, aby podczas składania wniosku zakupowego, mieć nie tylko pożądany wiek, ale również odpowiedni dokument, czyli dowód osobisty. To właśnie dzięki niemu można potwierdzić własną tożsamość oraz to on uprawnia nas do wzięcia zakupionego przedmiotu na raty.

Decydując się na raty na dowód warto wiedzieć, iż dochodzi wtedy do pewnej umowy pomiędzy osobą dokonującą zakupu, a bankiem i sprzedawcą. Podpisana umowa gwarantuje sprzedawcy, iż kupujący będzie uiszczał raty według harmonogramu. Raty na dowód to, pożyczka brana nie u sprzedawcy, a w banku, który reprezentuje sprzedawcę. W dodatku jest to opcja regulowana ściśle przez Kodeks cywilny.

O czym warto pamiętać decydując się na raty na dowód?

Raty na dowód najczęściej wymagają okazania dowodu osobistego oraz napisania specjalnego oświadczenia o źródle oraz wysokości swoich dochodów. Natomiast wszystko zależy od banku. Niektóre z nich mogą żądać specjalnego poświadczenia dochodu. Z tego powodu, przed dokonaniem zakupu w konkretnym sklepie, warto sprawdzić, jaki bank będzie udzielał nam kredytu i jakie warunki w nim obowiązują. Istotne są informacje dotyczące RRSO oraz oprocentowania, jakie nakłada bank na kredytobiorcę. Ważny jest także fakt, czy można dokonać przedterminowej spłaty całego kredytu.

Nie wszystkie banki mają rewelacyjne oferty, dlatego czasem lepiej wziąć pożyczkę w firmie kredytowej, aniżeli korzystać z rat na dowód. Świetną ofertą może pochwalić się supergrosz.pl. Pierwsza pożyczka może mieć wysokość nawet 10 000 złotych, a każdy klient ma możliwość rozłożenia jej na maksymalnie 48 rat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *