Kredyt dla rolników – jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać?

Małgorzata Siess 16:00 Październik 4th, 2022

Kredyt w wielu przypadkach okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Podobnie jest także w rolnictwie. Pożyczka dla rolnika to niejednokrotnie świetny sposób na przebudowę, rozbudowę, znaczne ulepszenie gospodarstwa rolnego. Zazwyczaj najlepszym wyjściem dla rolnika jest skorzystanie ze specjalnych pożyczek im dedykowanych. Warto sprawdzić, jaki najkorzystniejszy kredyt dla rolnika można wziąć, z czym on się wiąże i jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać.

Jaki rodzaj pożyczki dla rolnika będzie najlepszy?

Nie ulega wątpliwości, ze Polska to kraj głównie rolniczy. Unowocześnianie rolnictwa sprawia, że mnóstwo starszych, jak i młodych gospodarstw jest zmuszona do podejmowania bardzo kosztownych inwestycji, aby utrzymać się na rynku. Niektórzy, aby tego dokonać, muszą wziąć odpowiednio wysokie kredyty. Rolnikom w Polsce oferowane są dwa typy pożyczek – tradycyjny kredyt gotówkowy, ale także specjalistyczna pożyczka, której głównym celem jest zakup sprzętu rolniczego oraz innych środków trwałych.

Istnieją w Polsce specjalne banki, które wyspecjalizowały się w obsługiwaniu rolników.
Dzięki nim rolnicy mogą korzystać z takich produktów finansowych, jak:

  • kredyt obrotowy w rachunku kredytowym,
  • kredyt obrotowy w rachunku bieżącym,
  • kredyt obrotowy przeznaczony na zakup środków,
  • kredyt rewolwingowy,
  • kredyt inwestycyjny,
  • karty kredytowe.

Cechy charakterystyczne kredytu dla rolników

Zazwyczaj oferowane kredyty dla rolników są ściśle dopasowane do potrzeb tej branży. Z otrzymanych od banku środków rolnicy mogą sfinansować zakup najnowocześniejszych maszyn, mogą śmiało zakupić materiał siewny czy nawóz, który pozwoli mieć nadzieję na zwrot w postaci plonów z nawiązką. Wiele banków oferuje typowe pożyczki dla rolników. Jednak dostępne są także kredyty preferencyjne z dopłatą pochodzącą np. z Agencji Restrukturyzacji oraz Modernizacji Rolnictwa. Zazwyczaj proponowane kredyty dla rolników charakteryzują się konkretną celowością oraz dość wysoką kwotą zobowiązania. Jeśli rolnik decyduje się na pożyczkę, musi przeznaczyć otrzymane pieniądze na ściśle wyznaczony cel.

Banki dość często oferują także kredyty obrotowe. Oznacza to, że rolnicy mogą finansować pożyczoną kwotą w swoją działalność. Jest to oferta bardzo korzystna dla rolników, którzy rozpoczynają swoją pracę.

Ile może kosztować kredyt dla rolnika?

W przypadku poszukiwania odpowiedniego kredytu dla rolnika, warto posługiwać się podobnymi kryteriami, jak w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych. Warto przede wszystkim sprawdzić RRSO, a ponadto istotnym zadaniem jest zwrócenie uwagi na dodatkowe warunki. Niektóre banki wymagają od rolników, by korzystali z innych produktów bankowych. Zdarza się, że kredyt dla rolnika wymaga wpłaty własnej. Z jednej strony jest to dość kłopotliwe, ale z drugiej można liczyć na dłuższy czas karencji w spłacie.

Zasady udzielana pożyczki rolnikom

W przypadku kredytów gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych czy obrotowych, rolnik może liczyć na podobne zasady, jak dla innych klientów. Z pewnością potrzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Inaczej zaś przedstawia się sytuacja, kiedy rolnik chce wziąć specjalny kredyt pod swoją działalność. Można wtedy liczyć na dedykowane dopłaty do inwestycji. Jeśli jednak nie możesz liczyć na żadną konkretną pomoc ze strony banków, sprawdź ofertę firm pożyczkowych, których przykładem jest SuperGrosz! To tu zasięgniesz szybkiej pożyczki, jak i pożyczki spłacanej w ratach na dłuższy okres czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *