Zwrot pożyczki od rodziny – jak wygląda i o czym warto pamiętać?

Małgorzata Siess 10:30 Październik 10th, 2022

W życiu istnieje wiele sytuacji, w których konieczne jest pożyczenie pieniędzy. Możemy z tym pójść do banku. Jednak nie każdy z nas może pochwalić się dobrą, zadowalającą tę instytucję zdolnością kredytową. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z instytucji pozabankowych. Natomiast tutaj z kolei nie każdy chce porywać się na wysokie odsetki i oprocentowanie, które niejednego może zwalić z nóg. Wówczas pozostaje nam pożyczenie pieniędzy w rodzinie – czym się charakteryzuje taka pożyczka i o czym warto pamiętać podczas zwrotu?

Kiedy pożyczka w rodzinie będzie dobrym rozwiązaniem?

Pożyczki w rodzinie bardzo często pozbawione są jakichkolwiek odsetek czy też dodatkowych kosztów. Jest to fantastyczne rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie poradzić sobie z dodatkową sumą pieniędzy do spłaty. Warto pomyśleć o takiej pożyczce w sytuacjach trudnych, nieoczekiwanych i nagłych – skłaniają do tego m.in. awarie czy chociażby utrata pracy. Pożyczka od rodziny jest doskonałym wyborem, jeśli nie musisz pożyczać więcej niż 1000 zł. W takiej sytuacji spisanie umowy też nie będzie konieczne.

Ile możesz pożyczyć w rodzinie?

W przypadku pożyczania pieniędzy w rodzinie, możesz postawić na dowolną kwotę. Nie ma określonego maksimum, ani minimum, jednak wysokość pożyczonej kwoty ma znaczny wpływ na dalsze postępowanie.

Obecnie pożyczki rodzinne regulowane są poprzez Kodeks cywilny. Mówi on, że podatek od pożyczek rodzinnych wynosi 0,5% od kwoty pożyczonej. Przewidziane są jednak wyjątki, w tym kwota wolna od podatku, która wynosi 9637 zł. Więc w sytuacji, w której pożyczka od najbliższej rodziny nie przekroczy tej sumy w ciągu 5 lat, nie trzeba zgłaszać jej do Urzędu Skarbowego.

Pożyczka od rodziny – spisanie umowy

Według Kodeksu cywilnego, jeśli minimalna kwota pożyczki wynosi 1000 zł, potrzebna jest do tego spisana umowa. Warto tego dopilnować, głównie jeśli jesteś osobą pożyczającą gotówkę. Dzięki temu unikniesz przede wszystkim nieporozumień, które mogą dotyczyć chociażby terminu spłaty pożyczki.

Umowa dotycząca pożyczki, która zawierana jest pomiędzy członkami rodziny, nie musi zawierać zbyt wielu zbędnych punktów. Najważniejsze jest, by można z niej było wynieść dane pożyczkobiorcy oraz pożyczkodawcy, stopień pokrewieństwa, jaki między nimi zachodzi, miejsce oraz datę zawarcia umowy, kwotę udzielonej pożyczki, która powinna zostać zapisana zarówno słownie, jak i liczbowo, sposób przekazania pieniędzy (gotówka czy przelew), warunki zwrotu pożyczki oraz popisy obydwu stron.

Sprawdź również, Pożyczka w rodzinie – o czym warto pamiętać?

W sytuacji, jeśli pożyczka od rodziny nie jest w pełni darmowa, a odpłatna, warto w umowie zawrzeć także wysokość odsetek. Dokument powinien zostać zawarty w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Zwrot pożyczki od rodziny – o czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, czy wzięliśmy pożyczkę od rodziny, czy w banku, jedna jak i druga wymaga w końcu spłaty, wyrównania zadłużenia. Zarówno w przypadku banku, jak i pożyczki rodzinnej, warto spłacić należność w terminie. Bank może naliczyć nam odsetki, które znacznie zawyżą koszty całego kredytu, z kolei niespłacona w terminie pożyczka od rodziny może wnieść do naszego życia nieciekawe wspomnienia.

Zwrot zobowiązania nie tylko został zapisany w umowie, ale ponadto ściśle określona została data spłaty. Ponadto jest to także obowiązek natury etycznej. Warto nieco zmienić myślenie i zamiast o tej pożyczce myśleć mniej poważnie, można zaklasyfikować ją jako tradycyjną pożyczkę od banku – terminowa spłata będzie jednocześnie wyrazem szacunku, a ponadto pieniądze nie staną się kością niezgody. Jeśli jednak uważasz, że pożyczanie od rodziny nie przynosi niczego dobrego, skuś się na pożyczkę od SuperGrosz. Instytucja ta oferuje szybkie pożyczki ratalne, które nie powinny stanowić żadnego problemu przy spłacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *