ranking pożyczek ratalnych

Czy warto korzystać z rankingów pożyczek ratalnych online

Marta Fila 07:39 Wrzesień 9th, 2020

Pożyczki ratalne są coraz popularniejszym produktem finansowym na naszym rynku. Zaletą tego typu rozwiązań finansowych jest możliwość otrzymania znacznie wyższej kwoty niż w przypadku chwilówki oraz rozłożenia zobowiązania na wygodne miesięczne raty. Dlatego, obecnie wiele firm posiada w swojej ofercie takie produkty. Jak jednak wybrać najlepszy? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy rankingów pożyczek ratalnych.

Rozwój technologii takich jak urządzenia mobile, z których korzysta obecnie prawie każdy i powszechny dostęp do Internetu, zmieniły rynek pożyczek pozabankowych. Szczególnie chętnie korzystają z nich młodzi ludzie, którzy nie zawsze mogą pozwolić sobie na kredyt w banku lub potrzebują szybkiego dostępu do gotówki. Stanowią oni aż 60% klientów parabanków. Dodatkową zachętą jest minimum formalności i możliwość otrzymania pieniędzy nawet w 15 minut od złożenia wniosku. Jednak, decydując się na takie zobowiązanie finansowe, trzeba to zrobić rozważnie. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Wybieramy pożyczkę ratalną online

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze pożyczki, warto na początek ustalić dokładnie ile pieniędzy jest Ci potrzebne oraz na jak wysokie raty miesięczne możesz sobie pozwolić. W tym celu najlepiej sprawdzić i obliczyć swoją zdolność kredytową, korzystając między innymi z dostępnych online kalkulatorów przeznaczonych właśnie do tego celu. Pamiętaj, by realnie oceniać swoje możliwości finansowe, by w przyszłości nie mieć problemów ze spłatą swojego zobowiązania.

Następnie dobierz odpowiedni produkt finansowy, by to zrobić, warto porównać takie dane jak:

 • całkowity koszt pożyczki,
 • wysokość RRSO,
 • wysokość raty miesięcznej, którą będziesz musiał spłacać,
 • warunki przyznania pożyczki ratalnej,
 • wiarygodność firmy pożyczkowej.

Ilość informacji do sprawdzenia i porównania jest dość duża, ale dzięki temu masz pewność, że nie wybrałeś przypadkowego produktu i nie będziesz mieć problemu z regulowaniem zobowiązania. Oczywiście, przeglądając wszystkie firmy po kolei, stracisz bardzo dużo czasu. Dlatego właśnie najlepiej skorzystać z rankingów pożyczek ratalnych dostępnych online.

Jak działa ranking pożyczek ratalnych

Ranking pożyczek ratalnych, to specjalne narzędzia internetowe oparte na algorytmach porównujących oferty różnych firm pozabankowych na rynku Polskim, posiadających pożyczki ratalne. Są to między innymi: SuperGrosz.pl, Smartney, Mondeo Now, Bocian Pożyczki, Finzmo, Provident, Wonga.com oraz wiele innych. Są one aktualizowane raz w miesiącu, dzięki czemu masz dostęp do najświeższych informacji. Korzystając z rankingów pożyczek ratalnych, otrzymasz takie dane jak:

 • minimalna i maksymalna kwota pożyczki ratalnej;
 • terminy spłaty – czyli ilość rat, na jakie możesz rozłożyć zobowiązanie;
 • czas wypłaty pieniędzy, dzięki czemu wiesz, jak szybko otrzymasz przelew na konto;
 • minimalny i maksymalny wiek pożyczkobiorcy;
 • opinie o firmie pozabankowej;
 • analiza danych w BIK – część firm pozabankowych sprawdza wiarygodność klienta w bazach BIK lub KRD. W przypadku posiadania zaciągniętych zobowiązań lub zaległości, musisz poszukać parabanku oferującego pożyczki ratalne bez BIK.

Jeśli któraś z ofert Cię zainteresuje, należy przejść na stronę wybranego parabanku, by sprawdzić dokładnie koszta swojego zobowiązania. Tutaj również służą Ci pomocą specjalne narzędzia finansowe – kalkulatory pożyczek ratalnych. Wystarczy podać kwotę oraz czas jej spłaty, a uzyskasz takie informacje jak:

 • wysokość raty, która jest zależna od kwoty pożyczki i czasu na uregulowanie zobowiązania;
 • wysokość prowizji;
 • RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jest to całkowity koszt pożyczki, jaką musisz opłacić. Wyrażony jest jako wartość procentowa liczona w skali rocznej – warto pamiętać, że im krótszy czas spłaty zobowiązania, tym wysokość RRSO jest wyższa, zobacz również czym się różni oprocentowanie nominalne a RRSO;
 • odsetki – jest to koszt naliczany za pożyczenie kapitału i jest zależny między innymi od stopy procentowej;
 • całkowita kwota zobowiązania, którą będziesz musiał zwrócić – jest to najważniejsza informacja dla każdego pożyczkobiorcy. Dzięki temu dokładnie wiesz, ile trzeba dopłacić do kwoty planowanej pożyczki, więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Co składa się na całkowity koszt pożyczki ratalnej.

Wszystkie podane wyżej informacje pomogą Ci dokładnie zaplanować wydatki związane z zaciągnięciem pożyczki ratalnej.

Co jeszcze warto sprawdzić biorąc pożyczkę ratalną

Przede wszystkim zobacz, czy firma, z której usług chcesz skorzystać, jest wiarygodna. Zacznij od sprawdzenia baz i rejestrów firm oraz danych takich jak: NIP, REGON oraz KRS. Będziesz mieć pewność, że działa ona legalnie. Na stronach KNF znajdziesz zaś informacje dotyczące nieuczciwych firm pożyczkowych. Pomocne są również opinie innych klientów, jeśli większość jest negatywna, lepiej skorzystać z innej oferty. Więcej na temat wyboru parabanku, znajdziesz w artykule Sprawdzamy firmy pożyczkowe.

Kolejnym istotnym aspektem jest dokładna analiza umowy pożyczki  i takich informacji jak:

Sprawdź, jakie są konsekwencje za niespłacenie pożyczki.

Na koniec warto zobaczyć, czy któraś z interesujących Cię firm pożyczkowych nie posiada specjalnych akcji promocyjnych. Do najbardziej znanych należy oferta pierwszej pożyczki za darmo, która nie ma naliczanych dodatkowych opłat ani kosztów. Zazwyczaj jest udzielana na dość krótki czas. Niektóre parabanki posiadają w swojej ofercie np. pożyczki z premią lub z obniżonym RRSO. Zazwyczaj takie promocje są ograniczone czasowo, więc warto z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *